Opublikowano

Koronawirus a branża usług kurierskich

Epidemia koronawirusa sprawiła, ze wiele biznesów znalazło się w zupełnie nowej sytuacji. Część przedsiębiorców została zmuszona zamknąć swoje firmy – niektórzy na jakiś czas, inni już nigdy się nie otworzą. Ci, którzy pozostali na rynku musieli nauczyć się radzić sobie w nowej rzeczywistości.

Jedną z branż, która w nowej sytuacji radzi sobie całkiem nieźle jest branża kurierska. Przesyłki kurierskie cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Po części wynika to z tego, ze na pewien czas zostaliśmy pozbawieni możliwości robienia zakupów w sklepach stacjonarnych. Zakupy online były więc naturalną konsekwencją wprowadzonych obostrzeń. Mimo złagodzenia przepisów i otwarcia galerii handlowych wiele osób nadal woli robić zakupy przez Internet. Jest to opcja bezpieczniejsza niż narażanie się na kontakt z wieloma osobami w galerii czy sklepie.

Firmy kurierskie szybko zauważyły rosnące zapotrzebowanie na swoje usługi i musiały dostosować je do nowej sytuacji. Na szali znalazło się bowiem zdrowie klientów i pracowników. Dlatego konieczne było wprowadzenie dodatkowych zasad. Od teraz wszyscy kurierzy poddawani są szczegółowej kontroli stanu zdrowia. Mają do swojej dyspozycji maseczki ochronne, rękawiczki oraz środki dezynfekujące. Do tego termometry bezdotykowe, by w razie potrzeby móc szybko sprawdzić temperaturę. Kontakt miedzy kurierami a odbiorcami został zredukowany do minimum. Paczki kurierskie są dostarczane praktycznie bezkontaktowo, by minimalizować ryzyko zakażenia.

Wiele osób obawia się zamawiania przesyłek kurierem, w obawie, ze na paczce mogą być przenoszone wirusy. Nawet jeśli rzeczywiście wirus mógł dostać się na paczkę, bo na przykład osoba chora zakaszlała na nią, to wirus utrzymuje się nie dłużej ni 12 godzin. Poza tym szybkie umycie rąk po jej otworzeniu wyeliminuje problem. Zawsze można tez paczkę odłożyć w bezpieczne miejsce i odczekać.

Na pewno trzeba przyznać, ze branża kurierska radzi sobie naprawdę dobrze w tej nowej sytuacji. Miejmy nadzieję, ze gdy wszystko już wróci do normy, przesyłki kurierskie nadal będą cieszyć się tak dużym zainteresowaniem.